18. júna 2020
Počas jarnej pandemickej situácie sa s pojmom respirátor stretol snáď každý človek. Dovtedy to bola prísne profesijná záležitosť a venovali sa jej odborníci a skúsení užívatelia z oblasti ochrany zdravia pri práci. Teraz sa v spleti zákonov, certifikátov, noriem a kvality musela zorientovať oveľa širšia skupina používateľov.
Kvalitné respirátory, určené na ochranu zdravia pri práci sa zrazu stali nedostupné a ako hasenie obrovského dopytu náš trh zaplavili respirátory nevyhovujúce európskym normám. Behom udalostí ohrozujúcich verejné zdravie vydali rôzne zdravotnícke organizácie množstvo pokynov a odporučení a na bežnú potrebu občanov boli postačujúce aj rúška, šály a iné pomôcky, zakrývajúce dýchacie cesty.
V bežnom živote sa povinnosť nosiť rúška presúva k odporúčaniam a preto zostáva venovať pozornosť správnej ochrane zdravia pri práci v prostredí, kde máme reálne znečistenie, prekračujúce hodnoty povolených koncentrácií.
V spolupráci s odborníkmi a najväčším výrobcom respirátorov 3M sme pozbierali niekoľko faktov. V prvom rade odporúčame držať sa našich, teda európskych noriem. To znamená pokiaľ sa podľa zákona pracovníkom určuje používať respirátory, je nutné používať respirátory schválené miestnymi orgánmi. Dočasne boli ostatné normi povolené ako ochrana pred Covidom. Pri kontrole dodržiavania BOZP by ste s nimi teda neobstáli.
Normy N95, KN95, P2, Korea1, DS2 sú porovnateľné a schválené ako ekvivalent Európskej normy EN 149-2001 postačujúci na verejnosti ako ochrana pred vírusmi. Ale pozor na to, ak ich používate pri každodennej práci. Tieto respirátory nepodliehajú európskym bezpečnostným štandardom a smerniciam.
Najväčší rozdiel v testoch je, že respirátory strácajú oproti FFP2 na nádychovej a výdychovej rezistencii. Európske respirátory boli skúšané prísnejšími testmi na aerosol NaCL a parafinované oleje, zatiaľ čo ostatné, okrem kórejských len na NaCl.
Dôležitým faktom je, že slovenský zákon NV395/206 Z.z. par 3, odst. 1 rieši i také detaily ako sú ergonomické požiadavky a prispôsobenie ochranných pracovných prostriedkov častiam tela = hlavy a tváre. Ázijské výrobky sú dizajnované na inú konfekčnú veľkosť, s predpokladom, že respirátory budú zrejme menšie, a nemusia sedieť na tvári užívateľov. V kombinácii s upínacími gumičkami za uši sa dá predpokladať, že tesnosť respirátorov je tým pádom nevyhovujúca a nasadením respirátora strácate požadovanú účinnosť.
Navyše si treba uvedomiť, že do EU prichádzajú milióny respirátorov z Číny bez akýchkoľvek skúšok a certifikácie, s veľmi nízkou účinnosťou. Na trhu je zaznamenaný aj výskyt falšovaných výrobkov, ktoré nezaručia požadovaný stupeň ochrany dýchacích ciest pri práci v prašnom prostredí. Spoločnosť 3M pravidelne vydáva zoznam respirátorov, ktoré neprešli skúškami. Veľkú väčšinu respirátorov však nikto netestoval. Originalita 3M respirátorov sa dá vždy overiť.
Je zákonnou povinnosťou každého zamestnávateľa poskytnúť určeným pracovníkom primeranú ochranu pri práci. V prípade vašich otázok sme vám k dispozícii.
tím TECHNIA, spol. s.r.o.
035/6921 11 11
Zapíšte sa na odoberanie TECHNIA REPORT priamo do vašej e-mailovej schránky.